Jump to content

Depilace zvukovodů a stříhání drápků

Depilace ušních chloupků

U plemen psů, která jsou vyšlechtěna do krásné dlouhé, nebo kudrnaté srsti rostou více či méně chloupky ve zvukovodu. Pokud je tam necháme, může se stát, že ve zvukovodu vytvoří chumáč dlouhých chloupků, ucpou ucho tak, že nemůže větrat a nemůže odvádět ušní maz. Proto se může stát, že bude mít takový pejsek obrovské problémy s ušním zánětem, který je třeba řešit u veterináře. Tomuto problému předejdeme pravidelnou depilací chloupků ze zvukovodů. Pokud zákazník zvládne tuto depilaci sám, tak ji doporučujeme provádět alespoň jednou měsíčně. Pokud zákazník tuto depilaci u svého pejska nezvládne, je zapotřebí, aby se tato depilace ušních chloupků provedla v salonu při úpravě pejska a to minimálně do dvou měsíců. Pokud zvukovod zarůstá poněkud víc, můžete se s pejskem na tuto službu objednat i zvlášť, třeba po měsíčních intervalech. Je to lepší, než riskovat zánět v uchu psa.

Preventivní ošetření vnějšího zvukovodu

Pejskům se svěšenýma ušima se mnohdy stává, že mají opakované záněty zvukovodů. Tento problém opravdu nebývá jen proto, že má pejsek svěšené uši, ale většinou je to soubor problémů, které ve finále vyústí v ušní svědivost, zvýšený mazotok, tkáň v uchu, která je oslabená již probíhající potravní alergií se nedokáže bránit všudy přítomným kvasinkám a bakteriím. Navíc se mnohdy přidá i ušní svrab. Pokud se počínající stav v uchu neřeší zavčas, můžou tyto prvotní signály přerůst v opravdu závažnou, stále se opakující chorobu. Mějme také na mysli, že pokud je prvotním problémem právě jakákoliv alergie, která tkáň zvukovodu oslabuje, budou se tyto problémy s kvasinkami stále dokola vracet. Jde ale o to, jakou cestou se chcete vydat. Můžete léčit následky zánětu, nebo můžete imunitní systém v tkáni zvukovodu posilovat specielním čištěním zvukovodu tak, aby jste samotné nemoci předcházeli. Zkušenosti jsou takové, že se začíná tak, aby se ucho vyčistilo a ošetřilo a potom se již opakuje při prvních příznacích svědivosti, nebo kontrolou vizuální, či přítomností specifického zápachu. Je zajímavé, že intervaly, mezi jednotlivým čištěním se mohou prodloužit z týdenního ošetření na půl roku a úlevu pejsek pociťuje vlastně okamžitě. U  zlatého retrívra jsem začínala po týdnu a dále se intervaly postupně prodlužovaly podle potřeby. Nyní jsem opakovala po půl roce. Moje sestřenice, Hana, má pejska, který má veterinárním dermatologem v pražské ordinaci  prokázanou ušní alergii způsobenou hned několika potravinami, navíc trpí nemocí zvanou Idiopatická seborea kokrů, která způsobuje abnormální mazotok právě ve zvukovodu a pejsek do oslabené ušní tkáně opakovaně chytá kvasinky. Toto čištění uší, které mu veterinární dermatoložka doporučila, mu ale viditelně prospívá a je schopen žít kvalitní život, bez neustálého tření se o koberec, drbání se a otírání uší předními tlapkami s nespokojeným bručením. Stal se z něj spokojený pejsek.

Na preventivní čistění zvukovodu se můžete objednat.

 

Stříhání drápků

Pejskům  ať chceme, nebo nechceme, rostou drápky a je nutné tento růst drápků pravidelně kontrolovat. Venkovní pejsci si drápky většinou obrousí sami, ale stejně je nutné drápky kontrolovat, protože první prst, palec, bývá delší a navíc bývá opravdu špičatý a ostrý a je dobré jej pokrátit. Na zadních nohou můžou být také palce, které ve většině případů nebývají při kostřené a říká se jim paspárek, nebo vlčí dráp. I tyto paspárky je nutné kontrolovat a pravidelně krátit. U pejsků, kteří žijí s námi v domácnosti je potřeba krátit  všechny drápky, aby nepřerůstaly. 

Jak poznáte, že má pejsek přerostlé drápky? Pokud postavíte pejska na podložku a stojí v klidu, měl by mít mezi drápky a podložkou 1 - 2 mm mezírku. Pokud se drápky podložky začínají dotýkat, je čas na zkrácení drápků. 

Někdy se mi stává, zvláště u pejsků, kteří chodí po delší době na úpravu srsti, že  jejich drápky jsou tak mohutně přerostlé, že se začínají stáčet bokem, protože již nemají dost místa, ale stáčí se i s prstem psa, a tak se křiví i prsty. Pokud se pejsek nechá s takovými drápy delší dobu chodit, může se stát, že taková křivice prstíků je již nenávratná. Nechci domyslet, jak to pejska asi musí bolet.  Na zastřižení drápků nemusíte chodit jenom při úpravě celkové, ale můžete přijít i mezi úpravami a ráda Vašemu pejskovi pomůžu.